Mēs visi un visos vecumos zinām, ka aktīvs dzīvesveids ir veselīgs, bet vai Tu zināji, ka pēc sporta aktivitātēm (kas ir bijušas vismaz 1 stundu garas) cilvēki iemācās jaunus vārdus par 20% ātrāk! Tas nozīmē, ka – uzaicinot draugu uz treniņu (piesaistot viņu jebkuram sporta veidam), jūs abi būsiet ieguvēji. Kā? Jūs ne tikai forši pavadīsiet vairāk laika kopā, bet arī palīdzēsi viņam ātrāk iemācīties jauno mācību vielu.
Nav svarīgi, kas ir Tavs hobijs (ja vien tas nav kaut kas bīstams!), ja viņš nes kaut ko labu Tev un citiem, un var ieinteresēt arī tavus draugus. Patstāvīga mācīšanās (te ir runa gan par skolas mācību priekšmetiem, gan par vienkārši kaut kā jauna apgūšanu) ir ļoti svarīgs pats process. Pasaulē pazīstams un slavens izglītības eksperts Džo Mūrs (Jo Moore) apgalvo, ka mūsdienās bērniem, un pat dažiem jauniešiem, joprojām nav to prasmju, kurām būtu jābūt viņu vecumā, piemēram, piecgadnieks nemāk turēt rokās zīmuli, 9. klases audzēknis māk atrast visu vajadzīgo Google, bet nemāk pajautāt.
Paplašinot savu un draugu redzesloku, iesaistoties pašam un iesaistot citus kādos pulciņos, treniņos, notikumos un tamlīdzīgi, Tu un tavi draugi var ātri un viegli apgūt visu to, kas jums var noderēt gan skolā, stundās, gan vēlāk – jau dzīvē.
Kad Tavs draugs vai draudzene rāda Tev kādu jaunu lietu vai ir vienkārši ieinteresēts kādā grāmatā, filmā, notikumā vai nodarbībā, palīdzi viņam attīstīt šo savu hobiju. Būtībā, vislabāk uz iedrošinājumiem mēs reaģējam nevis, kad mamma mums par to stāsta, bet gan draugi. Tāpēc, ja redzi pozitīvus uzlabojumus savā draugā vai draudzenē, nedusmojies, ja sākat pavadīt mazāk laika kopā, bet iedrošini viņu turpināt iesākto. Kas zina, varbūt pēc 10 gadiem Tu būsi slavenības draugs! 🙂
Ja Tev ir draug, kurš maz guļ – vēlu iet gulēt, agri ceļas, – apgaismo viņu par miega svarīgumu. Tas nenozīmē, ka Tev tagad viņam ir jāiestāsta, ka jāiet gulēt plkst. 22:00, lai viņš gulētu 8-9 stundas. Nebūt nē. Tu vienkārši pastāsti, kā neizgulēšanās negatīvi ietekmē atmiņu, domāšanu un jaunu ideju radīšanu. Ka miegs ir tik pat svarīgs, kā veselīga ēšana un sportiskas aktivitātes. Miegs ir smadzeņu SPA.
Brīžos, kad Tu kaut ko dari 10-to reizi un Tev tik un tā nesanāk, loģiski garastāvoklis pasliktinās un gribas visu mest pa gaisu. Tomēr, ja Henrijs Fords (Henry Ford) jau pirmajā auto būves neveiksmē padotos, nebūtu izcilo Mustang automašīnu! Tāpēc, ja redzi, ka draugs jau pavisam saskābis, jo nesanāk plānotais – uzmundrini. Paņēmieni – novērs uz kādu laiku uzmanību, izstāstot iedvesmojošu stāstu, anekdoti, aizejat uz kino, izejiet vienkārši ārā ‘izvēdināt’ galvu.
Un te Tu vari palīdzēt esot blakus tik pat laimīgam un priecīgam. To ir vieglāk pateikt, nekā izdarīt, vai ne? brīdī, kad Tev darāmo darbu saraksts ir garāks kā Tavas rokas, tevi pašu pārņem stress un nav laika domāt par citiem. Tomēr labam draugam vienmēr var palīdzēt 🙂 Darot labu, Tev labais atnāks atpakaļ, iespējams, pat dubultā.
Tātad, lai Tu un Tavs draugs labāk sāktu mācīties un jums būtu vieglāk uztvert kaudzi ar jauno informāciju, jums visu laiku ir jābūt laimīgiem. Nemeklējiet problēmas tur, kur to nav. Saskatiet lietās skaisto, pat visvienkāršākajās. Stāstiet viens otram jokus. Izklaidējieties un nesiet prieku.
Lasīšana ir svarīga nevis tikai tāpēc, lai Tu uzzinātu ko jaunu, bet arī tāpēc, ka tā Tu vari iemācīties labāk izteikties, skaistāk rakstīt un domāt plašāk. Lasīšana kopā ir, nevis vienas grāmatas lasīšana uz abiem, bet gan dažādu grāmatu iepazīšana un dalīšanās iespaidos, emocijās, kas radās viņu lasot. Lasīšana (tai skaitā arī daiļliteratūra, žurnāli vai raksti avīzēs/ internetā) attīsta arī atmiņu!
Vai Tu zināji, ka mūzikas stundu apmeklēšana vai mācīšanās spēlēt kādu mūzikas instrumentu, paaugstina IQ?
Secinājumi. Darīt labi ir labi un pat lieliski. Būt labam cilvēkam ir neatsverami. Būt labam draugam – nenovērtējami.
Un kā Tu iedvesmo vai palīdzi saviem draugiem?