Mācību vielas apgūšana
04.11.2015
Rādīt visu

Vai Tu esi laimīgs?

Pin It

Vai zināji, ka pastāv tiešsaistes mācību kurss par laimi? Jā, un šādi kursi paliek aizvien populārāki, un pamatojoties uz pētījuma rezultātiem, pat mācīšanās par laimi mūs dara jau laimīgākus.

Kas tieši ir laime?

Šim jēdzienam nav precīzas definīcijas, bet daudzi cilvēki intuitīvi zina, ko tas nozīmē. Pētījumi rāda, ka laime atkarīga no cilvēka mijiedarbības ar citiem cilvēkiem (tai jābūt spēcīgai un patiesai), cilvēka spējas būt laipnam un cilvēkam jāiesaistās kādā kopienā (sporta komandā, darba vietā, pulciņā utt.), kurā jājūt sava ieguldījuma nozīme. Laimes sajūta atkarīga no mijiedarbības ar citiem cilvēkiem, paša cilvēka spējas būt laipnam un iecietīgam un piederības sajūtas kādai grupai.

Tātad, mazliet vairāk par pašu kursu.

Tā autori ir Emiliāna Simona Tomasa (Eiliana Simon-Thomas) un Dačers Keltners (Dacher Keltner). Desmit nedēļas studenti no visas pasaules (208 pasaules valstīm!) skatījās mācību video par kontakta veidošanu, līdzjūtību, pateicību, pieņemšanu un citām tēmām, kurus veidojuši gan kursa autori, gan vieslektori. Kursam pieteicās 120 000 gribētāju, no kuriem vairāki desmiti tūkstošu tika līdz kursa beigām, bet tikai pieci tūkstoši izpildīja arī visus mājasdarbus. Kursa laikā mājasdarbi bija dažādi – jāizlasa vairāki zinātniskie raksti par laimi, jāveic testi, jāatbild uz jautājumiem un, iespējams, pats svarīgākais jāapgūst aktivitātes, kas palielina laimes izjūtu.

Lai objektīvi novērtētu kursa ietekmi uz studentiem, katru nedēļu lektori lūdza studentiem atklāt savu pašsajūtu caur sešām sejiņām (bailes, entuziasms, dusmas, mīlestība/pieķeršanās, skumjas un jautrība) novērtējot katru vērtībā no 1 līdz 10. Iegūtie rezultāti bija ļoti pozitīvi, tie studenti, kas pabeidza kursu un pildīja mājasdarbus, jutās pozitīvāk noskaņoti ar katru dienu vairāk!

Pēc kursa apgūšanas, studentiem laimes sajūta, apmierinātība ar dzīvi palielinājās par pieciem procentiem un šis pieaugums saglabājās vismaz četrus mēnešus pēc kursa beigām. Tāpat arī stresa sajūta un vientulības sajūta studentiem samazinājās. Pēc kursā iegūtajiem rezultātiem, var secināt, ka, lai būtu laimīgs, cilvēkam ir jājūtas piederīgam apkārtējiem, neatkarīgi no tā, cik daudz kopīga viņam ir ar šiem cilvēkiem. Kopumā cilvēki pēc kursa apgūšanas kļuva laimīgāki, jo apzinājās gan kādas darbības palielina laimes izjūtu, gan apguva teorētiskās zināšanas par laimes izjūtas rašanos.

Vairāk lasi šeit: http://greatergood.berkeley.edu/

Kā arī apskatīt jau minēto kursu vari šeit: http://www.edx.org/

Dalies jaunumos!

1 Comment

  1. Liene saka:

    Ja viss būtu tik vienkārši un pietiktu būt laimīga, ja to tik mācītos!
    Interesanti, labprāt apmeklētu šādu kursu!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.