kur meklet profesiju
3 galvenās lietas, kas jāzina meklējot ‘savu’ profesiju
11.01.2016
11 veiksmīga cilvēka paradumi
13.01.2016
Rādīt visu

TOP10 noderīgas prasmes jauniešiem

TOP10 prasmes
Pin It

Nav svarīgi vai Tu mācies pamatskolā, vai gandrīz jau esi vidusskolas absolvents, attīstot zemāk uzskaitītās 10 prasmes, atvieglosi sev dzīvi gan skolā, gan universitātē, gan karjerā un pat dzīvē veiksies labāk.

1.Plāno savu laiku

Visiem ir zināms, ka vienā dienā ir tikai 24h. Ar to protams bieži vien nepietiek, lai paspētu paveikt visu, ko gribam. Tāpēc ir svarīgi iemācīties pareizi saplānot savu tik dārgo laiku. Tajā laikā, kad vidusskolēniem ir aptuveni 35 mācību stundas nedēļa, studentiem tās ir vidēji 15 – 18 stundas.

Ja iemācīsies saplānot un kontrolēt savu laiku jau tagad, tad sākot studijas koledžā vai augstskolā Tev būs krietni vieglāk, jo tad, kā zināms, pirmkursniekiem ir gan lielāka noslodze, gan liekāka vēlme socializēties – zināt visu, redzēt un piedzīvot pēc iespējas vairāk.

Tāpēc, sāc plānot savu dienu. Saraksti pa punktiem, kas tev dienas laikā ir jāizdara, kur ir jābūt, cik aptuveni laika tas aizņems. Raksti dienasgrāmatā, plānotājā, telefonā vai planšetē – tam nav nozīmes. Galvenais, lai Tev ir kur ieskatīties. Plāno savu laiku gudri un Tu iegūsi papildu minūtes vai pat stundas, lai paveiktu visu. Mammas taču to var!

2. Ievies foršus mācīšanās ieradumus

Ja Tev jau ir šādi pozitīvi ieradumi, super! Ja nav – attīstīsim. Labi mācīšanās ieradumi ir:

  • vienmēr izpildīti mājasdarbi, regulāri apmeklētas stundas, aktīvs darbs klasē. Nešmaukties!
  • uzdevumu paveikšana pilnībā, nekādas nolaidības vai darbu atlikšanas. Izdari tagad, lai vēlāk nav jāpiespiež sevi ko paveikt.
  • savu pierakstu pārlasīšana ik dienas (var arī retāk, reizi divās dienās), nevis informācijas iekalšana naktī pirms ieskaites, no kā nav jēgas.
  • arī laikā, kad tev nav uzdoti mājasdarbi vai ieskaite nākamajā dienā, atver mācību grāmatu vai pierakstus. Tā Tu vari trenēt savu atmiņu.

3. Izvēlies un uzstādi sasniedzamus mērķus

Ir forši, ja Tev ir kādi mērķi. Arī viens mērķis der, galvenais, lai tas ir reāli sasniedzams. Citādāk, kad sapratīsi, ka tomēr nespēj realizēt iecerēto, pār Tevi nāks liela vilšanās, kas var novest pie roku nolaišanas un anti-vēlmes kaut ko darīt turpmāk. Sāc ar mazumiņu un tad ‘audzē’ to lielāku.

4. Koncentrēšanās

Ja esi skolā, uzmanīgi klausies skolotāju vai tos, kas uzstājas klases vai auditorijas priekšā. Ja esi kādā ārpusskolas nodarbībā – klausies, ko tev stāsta, uzmanīgi skaties, ko tev rāda. Jā, tas izklausās banāli, garlaicīgi un pašsaprotami, tomēr, kad nonāc vietā, kad tev tiešām tas ir jādara, Tu ‘atslēdzies’, zaudē uzmanību. Koncentrēties uz cita cilvēka sakāmo ir svarīgi tāpēc, lai Tu varētu uzreiz uzdot jautājumu, tiklīdz kaut kas nav skaidrs, jo “vienīgais dumjais jautājums ir tas, ko neesi uzdevis”. Un tas ir tiesa. Labāk pajautāt tagad un saņemt izsmeļošu atbildi, nekā vēlāk censties atrast to pašam un, iespējams, tā arī nesaprast.

5. Noderīgu lietu pierakstīšana

Protams nav iespējams pierakstīt visu, ko skolotāja sava, tomēr pieraksti tās lietas, kas tev šķiet galvenās un svarīgākās no stāstītā. Neraksti arī visu, ko saka, jo, pirmkārt, nepaspēsi visu uzrakstīt, otrkārt, kamēr rakstīsi vienu, viņa jau būs sākusi stāstīt ko citu, kas arī tev šķitīs svarīgs. Un, treškārt, pierakstot lietas pilnībā, tev ‘atslēdzas’ viena no maņām – dzirde un paliek tikai ātrrakstīšana. Cītīgi koncentrējoties uz to, lai paspētu visu pierakstīt, Tu pārstāj dzirdēt, ko stāsta cits.

Viens variants, kā tik ar šo problēmu galā un pierakstīt visu, ir sadalīt pienākumus ar skolasbiedru. Viens pieraksta vienu sakāmo, otrs nākamo. Tā ietaupīsiet gan savus spēkus, gan piefiksēsi svarīgo. Turklāt, katrs dzird viņam interesējošo un svarīgāko, kas arī ir pluss, jo tad jums būs plašāka informācija.

6. Pabeidz, ko esi iesācis

Skolotāji ne par velti uzdot tev mājas darbus. Domā, viņiem patīk sēdēt pēc darba un tos labot? Nē. Mājasdarbi tiek uzdoti, lai Tu labāk izprastu vielu. Sēdēt klasē un klausīties skolotājā ir viens, bet kad mājās piesēdies pie uzdotā un pieslēdz savu loģiku, ir kas pavisam cits. Mājasdarbi liek tev uz tēmu vai vielu skatīties plašāk.

Ja kaut ko nesaproti, palūdz, lai kāds no biedriem vai skolotājiem tev paskaidro. Ir 21. gadsimts, mūsdienās visiem ir e-pasti – ja nevēlies zvanīt, jo kautrējies, uzraksti vēstuli. Galvenais ir nepamest iesāktu darbu, jo pēc tam, lai to varētu nodod, tev būs jānoraksta, kur ne vienmēr ir pareizās atbildes. Turklāt, no tā nav jēgas, no tā Tu neko neiemācīsies un nekad nesapratīsi par ko ir runa.

7. Pārskati aizgājušo dienu

Skola beigusies, treniņi arī, šķiet – viss, varu sēdēt pie TV, draugos, facebook, tomēr padomā vēlreiz un neiznieko savu laiku velti. Pirmkārt, atskaties uz aizgājušo dienu – padomā, ko esi paveicis. Ja tas Tev sagādāja vilšanos, padomā, kā Tu būtu darījis tagad. Šāds ‘treniņš’ Tev palīdzēs labāk reaģēt nākamreiz. Otrkārt, padomā par tām lietām, kas visvairāk aizņēma tava laika. Varbūt to varēja paveikt citādāk – ātrāk, tomēr tik pat labi vai labāk? Treškārt, pacenties atcerēties, ko aizmirsi izdarīt. Pieraksti, lai vēlāk atkal neaizmirstu un izdari pēc iespējas tuvākajā laikā. Šeit ļoti labi strādā darāmo darbu pierakstīšana uz krāsainām līmlapiņām. Uzraksti un pielīmē sev labi redzamā vietā vai vietā, kur Tu noteikti nevarēsi paiet garām, neievērojot to. Un pat ja atkal aizmirsīsi, kāds cits šo lapiņu ieraudzīs un noteikti tev uzprasīs “Kas tas tāds?” vai “Šo jau izdarīji?”

8. Organizatora spējas

Šīm ļoti svarīgajām spējām, mēs jau mazliet pieskārāmies iepriekšējā punktā – līmlapiņas 🙂 Pat izcilākie darbu organizatori un laika plānotāji nespēj iztikt bez šiem krāsainajiem atgādinātājiem.

Bet, lai Tu attīstītu sevī šīs spējas, tev no sākuma ir jāiemācās kontrolēt un plānot savs laiks un savas darbības. Protams, jebkurā haosā ir sava kārtībā, tomēr atceries, ka tāpēc jau to sauc par haosu, ka viss notiek vai tieši nenotiek, kā plānots un bieži saiet grīstē. Izveido savu kārtību, saliec visu savās vietās un vienmēr noliec lietas tur, kur Tu tās paņēmi. Jā, būs pagrūti visu laiku to atcerēties, tomēr – saņemies! Tas būs tavs pirmais pakāpiens šo spēju attīstībā.

9. Motivācija kā prasme

Lai paveiktu lielus darbus, tev ir jābūt labai motivācijai. Pat ja tev nepatīk ne mācību priekšmets, ne skolotājs, saņemies un motivē sevi gan apmeklēt tās stundas, gan ieklausīties, ko cits stāsta, jo tici vai nē, eksāmenā tev nebūs no kā norakstīt un neviens tevi neapžēlos, ja pateiksi, ka neko nezini vai nebiji konkrētajā stundā, kad runāja par to vielu. Tāpēc, pašmotivācija ir tiešām svarīga prasme, kas tev ir jāapgūst. Ir grūti saņemties un piespiest sevi darīt garlaicīgas, neinteresantas un vispār nemodernas lietas, tomēr ne vienmēr dzīvē varēsi darīt tikai to, ko gribi. Bieži vien tev nebūs blakus cilvēka, kas tev visu laiku saka, lai kaut ko izdari, pat ja ļoti negribi, tāpēc tas ir svarīgi – iemācīties pašam sevi dzīt uz priekšu.

10. Solījumi

Ja esi iesācis ko jaunu, piemēram, iestājies jaunā sporta komandā, sāki mācīties spēlēt ģitāru vai šūt stilīgus apģērbus UN esi apsolījis gan sev, gan citiem to, ka to turpināsi, jo vēlies kļūt par profesionāli vai pasaulslavenu cilvēku, izdari to – pabeidz kursus, turpini iet uz treniņiem, mācies spēlēt mājās, pļavas vidū vai skolas gaitenī, bet nepamet, ko esi apsolījis. Solījumu turēšana ir vēl viena lieta, ar kuras palīdzību Tu dzīvē iegūsi citu cieņu un uzticību, līdz ar to, sasniegsi daudz.

 

Tagad, kad esi jau iepazinies ar dzīvē noderīgām praktiskām prasmēm, iepazīsties ar citiem interesantiem rakstiem, iesaki savu tēmu vai izzini citu veiksmīgu cilvēku paradumus.

Dalies jaunumos!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.