Veiksminieka ieradumi
Veiksmīga cilvēka ieradumi
15.02.2016
Ka uzsakt biznesu bez ieguldijumiem
Kā uzsākt biznesu bez ieguldījumiem?
18.02.2016
Rādīt visu

Īstena līdera īpašības

lidera iapsibas_esiveiksmigs.lv
Pin It

Visi priekšnosacījumi un priekšdarbi, lai realizētu līdera īpašības, vistiešākajā mērā izrādās veltīgi izšķiest laiks, jo šīs īpašības nav iespējams attīstīt bez citu cilvēku palīdzības, un lielākoties tā ir savstarpējā mijiedarbība ar neparedzamu iznākumu.

Tomēr, dzīvē eksistē daži veidi, ar kuru palīdzību iespējams cilvēku nostādīt pareizajā virzienā:

 

 1. Līderi nav neievainojami. Un man šķiet, ka Tev ir zināms, kā padotie uztver priekšnieku 🙂 Dažkārt nonāk arī līdz bosa, kā pielūgsmes objekta cildināšanai, jo viņš ir, ja ne gluži visuma valdnieks, tad ar varu apveltīts gan. Atceries bērnību un skolu – skolotāji tajā laikā šķita visa valdnieki un daži pat neaizsniedzamā augstumā, jo zināja krietni vairāk par Tevi un zināja atbildes gandrīz uz ikvienu jautājumu. Tad nu lūk, ja esi priekšnieks, iesaku Tev nolaisties no šiem augstumiem, parādi padotajiem, ka dažos jautājumos viņi ir kompetentāki un Tev ir nepieciešams viņu padoms. Šādā veidā Tu nojauksi mākslīgo sienu starp sevi un darbiniekiem. Pēc laika redzēsi, ka visi kļuvuši ne vien mierīgāki, līdzsvarotāki, bet arī draudzīgāki un sabiedriskāki.
 2. Līderis mudina darīt, nevis ‘baksta’. No darbinieka skatupunkta, darba rezultāts un visi sasniegumi ir tikai un vienīgi viņa nopelni. Negrauj šo ilūziju, jo šādā veidā cilvēkiem ir vieglāk pildīt viņam uzticētos uzdevumus. “Pamet” viņiem ideju, taču nepretendē uz autoritatīvo pirmo vietu, ļauj darbiniekam izstrādāt savu ideju līdz galam un saņemt savus slavas laurus. Pamazām kolektīvā parādīsies cilvēki, kuri ar vien vairāk uzņemas iniciatīvu, cilvēki, kuri spēj radoši pieiet darbam, un tas būs tikai uzņēmuma ieguvums. Tev kā vadītājam ir svarīgs rezultāts, bet motivēti un ar sevi apmierināti darbinieki nes lielākus darba augļus. Atceries to!
 3. Līderis velta pietiekami daudz laika saviem darbiniekiem. Katram cilvēkam nepieciešama uzmanība, un Tavi darbinieki nav nekāds izņēmums. Centies, kaut izretis, koncentrēties nevis uz tiem rezultātiem, kuri ir pašsaprotami, bet uz darbinieka nestandarta piegājienu šī rezultāta sasniegšanai. Uzmundriniet viņu ar paldies vārdiem un uzslavējiet, ja ir patiesi oriģināls problēmas risinājums, izceliet to visas komandas priekšā. Šādā veidā Tu darbiniekam sniedz iespēju apzināties, ka viņš Tev ir nozīmīgs un viņa centieni nepaliek ēnā.
 4. Līderi spēj uzturēt savas komandas saliedētību. Bieži vien, pārsvarā gan lielos uzņēmumos, darbinieki jūtas “atrauti” no vadības. Centies šādu situāciju nepieļaut. Kāpēc? Jo darbiniekiem rodas sajūta, ka viņi strādā pavisam citā uzņēmumā un arī mērķi abām pusēm ir citi. Parādi savai komandai, ka jūs dzīvojat vienā pasaulē un arī strādājiet vienam mērķim. Šāda pieeja un darbs ar savu komandu, liks viņiem justies svarīgiem un kāda nozīmīga mehāniska daļai.
 5. Līderi negaida uzslavas ieganstus. Kaut arī tiek uzskatīts, ka uzslavas ir jānopelna, tas ne vienmēr tā ir. Darbinieku var uzslavēt arī vienkāršiem darbiem, parādot, ka Tu uz viņu liec lielas cerības un redzi viņā lielu potenciālu. Motivēts darbinieks tūdaļ arī steigsies attaisnot Tavu uzticību un, iespējams, strādās vēl cītīgāk. Ja nē, viņš vienkārši nav “savā vietā” vai arī ir kādas blakus lietas, kas traucē darbam, piemēram, domstarpības mājās.
 6. Līderi izrāda cieņu darbiniekiem. Ikvienam cilvēkam dzīvē var gadīties neparedzētas situācijas, piemēram, Tavam darbiniekam nepieciešams paņemt pāris atvaļinājuma dienas un viņš steidz pie Tevis uz lūgumu. Situācijā, kad Tev nav iespējas apmierināt viņa lūgumu, jo trūkst cilvēkresursu, izrādi kaut vai līdzjūtību. Tava lielākā kļūda šajā gadījumā būtu parādīt savu pārākumu. Tev ir jāļauj cilvēkam no sava kabineta iziet ar cieņu. Kaut arī viņš nebūs sajūsmā par Tavu lēmumu, tomēr rūgtuma un riebuma sajūta pret tirānisku priekšnieku arī nepaliks.

 

Lūk daži vizuāli piemēri, kāds ir priekšnieks ar lielo P un, kāds ir patiess līderis un komandas gars: https://www.businessinsider.in/Know-what-separates-A-Leader-from-A-Boss/Knows-we-not-I-build-a-successful-team/slideshow/48020983.cms

Dalies jaunumos!

1 Comment

 1. Jancis saka:

  Bet boss jau ir virsotnē.
  Varbūt, līderim veidot sasniegumus aizņem daudz laiku? 🙂

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.