Atceries to laiku pamatskolā, kad darīji visu, ko vēlies un Tevi īpaši neinteresēja, vai klases biedriem tas arī liekas stilīgi? Varbūt pamatskolā biedri bija mazāk nosodoši, bet tas jau nav iemesls, lai kļūtu pārlieku kritisks vai neapmierināts ar sevi savas patiesās būtības dēļ. Ja jūties apjucis (un, ja arī nē), prātā atgriezies laikā, kad atceries, ka vienmēr darīji tikai to, kas Tevi patiešām aizrāva, sajūsmināja un interesēja. Vidusskolēns raizējas, par to, ko domās citi un piepilda citu gaidas par to, kam viņam jābūt. Vai tas dara viņu laimīgu? NĒ! Jo laime ir būt sev pašam, atļauties būt radošam, brīvam un patiesam. Esi Tu pats un dzīvē viss lēnām nostāsies savās vietās!
“Parādi man cilvēku, kurš baidās slikti izskatīties,” sacīja aktieris Renē Oberženuā, “un es Tev parādīšu cilvēku, kuru vienmēr var uzvarēt.” Tā kā, kuram gan nepatīk uzvarēt, kāpēc ierobežot sevi? Esi netipisks! Ļauj sev vaļu! Ja baidies, tad vismaz atzīsti, ka baidies! Neierobežo sevi! Atklāj, kā Tu patiesība jūties! Esi vaļsirdīgs! Runā! Mēģini! Iesaisties! Un pats galvenais, ja vajag, IZGĀZIES!
(Laime ir izvēle) Vai Tev patīk tavi draugi? Vai kopā būšana ar viņiem dara Tevi laimīgu, iedvesmotu, aktīvu? Vai Tu jūties veiksmīgs, mīlēts, piepildīts? Ja kaut uz vienu jautājumu atbildēji ar nē, ir laiks pārskatīt savu draugu sarakstu un, iespējams, lēnām atsvešināties no tiem cilvēkiem, kas neiedvesmo Tevi gāzt kalnus un būt labākajai sevis versijai. Kāpēc gan draudzēties ar cilvēkiem, kas dara tieši pretējo (neiedvesmo, liek darīt lietas ar ko nevari lepoties utt.)? Baiļu, vainas apziņas, žēluma dēļ? Tu jau saproti, ka šie nav īstie iemesli, lai uzturētu draudzību. Apkārtējie cilvēki (gribi vai negribi) piedalās Tava rakstura un personības veidošanā, tāpēc Tev ir jākļūst par savas dzīves noteicēju un jāieliek kalts un āmurs “īsto” cilvēku rokās! Iedomājies, Tev mazāk darba sava rakstura un personības veidošanā, jo pusi darba esi uzticējis foršiem draugiem, kuriem no sirds gribi līdzināties!
Mēs reizē, kaut ko neizdarām tāpēc, ka baidāmies, vai spēsim to paveikt labi. Mums liekas, ka neesam īstajā noskaņojumā vai ka nav iedvesmas, vai trūkst enerģijas. Svarīgāk par izcilu rezultātu ir darbošanās. Darbošanās rezultātā, var gūt dažādas radošas idejas, kas var palīdzēt virzīties uz priekšu. Bet, atceries, ka nevar arī visu laiku pērties, kā pīle peļķē. Darīt, darīt un darīt, bet uz priekšu netikt. Nezini, ar ko sākt? Pārfrāzējot – nezini, ar ko būtu pareizi sākt? Tad sāc nepareizi ar pirmo, kas pagadās un laika gaitā nokļūsi pie pareizās atbildes!
Lai vairāk paspētu, apvieno dažādus sīkos darbiņus un izdari tos visus reizē. Piemēram, atkārto angļu valodas vārdiņus, kārtojot māju. Kā arī, neatliec netīkamo vai grūtās lietas uz nākotni! Tas būs tieši tikpat grūti un nepatīkami arī rīt, kāpēc bojāt arī rītdienu un vēl šodienu ar raizēm par rītdienu? Atstāj nākotni brīvu un atvērtu jaunām iespējām!
Nevajag raizēties. Raizēšanās problēmu vai notikumu padara tikai lielāku un baisāku. Tā vietā uzdod jautājumu: “Ko es varu darīt lietas labā?” Uzreiz paliek vieglāk, vai ne? Pirmkārt, Tu esi ņēmis savu dzīvi savās rokās, Tu izvēlies rīkoties un mainīt un ietekmēt to, kas Tevi neapmierina un tas jau ir liels solis, lai būtu veiksmīgs un laimīgs! Otrkārt, Tu esi soli tuvāk atrisinājumam! Ja kaut kas sagādā raizes, vienmēr vajag rīkoties, jo pat nelieli soļi sāk kliedēt bailes un nepatīkamo sajūtu!
Ir divu veidu cilvēki – činkstētāji un domātāji. Činkstētāji ir jau padevušies un pie darba devēja/skolotāja vēršas tikai ar sūdzībām un savu neapmierinātību. Domātāji, savukārt, nekad nepadodas un, lai gan saskata tās pašas problēmas, ko činkstētāji, viņiem bieži jau ir gatavi risinājumi, kā uzlabot situāciju. Domātāji aktīvi iesaistās ikdienas procesos un nepeld, kā beigtas zivis pa straumi. Viņi ņem rīcību savās rokās! Tas ne tikai atstāj labu iespaidu uz skolotāju/darba devēju, bet palīdz arī pašam apzināties savu vērtību.
Detektīvromānus palīdz asināt prātu! Kāpēc? Smadzenēm ir izaicinājums sekot līdzi stāsta notikumiem, kur savijas detaļas, kas ietekmē kādu nākotnes notikumu. Visur ir sīki pavedieni, kas norāda uz lietas atrisinājumu. Tas vedina smadzenes domāt un analizēt. Ja vēl pievienojies stāsta galvenajam varonim, detektīvam, atrisinājuma meklēšanā, kad prātā izsaki savas versijas, lielisks smadzeņu treniņš garantēts!
Vispirms Tev jānoskaidro, kādas ir tavas vājības un stiprās puses. Kā citādi Tu varēsi tās izmantot savā labā? Uztaisi divus sarakstus, tādu kā SVID analīzi. Stipro pušu sarakstu noliec redzamā vietā, katru dienu pārlasi un priecājies par savām spējām un talantiem. Vājo pušu sarakstu, nevis noslēp neredzamā vietā, kā kaut ko apkaunojošu, bet izpēti un uztver šos punktus, kā interesantas īpašības, kuras ir jāpapildina, jāizvērš plašumā. Iespējams tur slēpjas Tavs neapzinātais talants, kuru izmantot savā labā. Un otrs ieteikums, šie abi saraksti nav akmenī kalti, ja esi noskaidrojis, ko uzskati par savām vājajām pusēm, strādā un attīsti šos punktus, līdz tie ir kļuvuši par stipro pusi un varbūt pat par stiprāko no visām! Izvēlē vienmēr ir tavās rokās, kā Tu pielāgo dzīvi un sevi savām vajadzībām.
Domā vērienīgi! Tev ir mērķis? Trīskāršo tā apjomu – padari to daudz lielāku, nekā tas ir! Un domājot par šo trīskāršoto mērķi, izvērtē, kā Tu varētu to sasniegt savu lielo mērķi. Lai nāk visas idejas, muļķīgas un ne tikai. Palielinot savu mērķi un atļaujoties sapņot, Tu nojauc neredzamos ierobežojumus, kas, iespējams, kavē Tevi atrast radošu risinājumu mērķa sasniegšanai. Kad esi izsapņojies, atgriezies pie mazāka mērķa un sasniedz to, izmantojot iegūto risinājumu.
Atbildi “nē!” neuztver kā galējo atbildi, bet kā aicinājumu meklēt citas iespējas sasniegt “jā”. Vēlies kaut ko sasniegt, bet kāds cilvēks, kuram ir ietekme šajā jautājumā, saka, ka Tev neizdosies, ka neesi piemērots? Pff! Tas nav iemesls, lai padotos! Šis cilvēks Tevi noteikti tik labi nepazīst, lai zinātu, kas Tev padodas, kas nē. Atceries, ka Tu esi vienīgais, kura viedoklis ir svarīgs attiecībā uz sevi. Aizvērās vienas durvis, meklē un atver nākamās! Ja kaut ko ļoti vēlies, neļauj citiem noteikt, vai Tu varēsi to sasniegt. Saņem drosmi un rīkojies!
Tomēr, ja vēlies uzzināt visus 100, tad zini, pārdomas apkopotas no grāmatas “100 paņēmieni, kā motivēt sevi aktīvai dzīvei”. Autors: Stīvs Čandlers.