Ja vēlies sākt uzņēmēja ceļu, sākotnēji ir jānosaka, vai Tu vari o atļauties. Nosakot savus ienākumus un tekošos izdevumus, Tu varēsi precīzāk un efektīvāk organizēt savu naudas plūsmu tuvākajiem pāris mēnešiem.
Lielākajai daļai mazo uzņēmēju ir raksturīgs laika posms starp datumu, kad tika atvērts uzņēmums un uzsākta darbība, un datumu, kad tiek gūta pirmā peļņa. Mazo uzņēmumu administrēšanas konsultanti mazajiem uzņēmējiem sākuma posmā iesaka nodrošināties ar rezerves finanšu līdzekļiem, vidēji 5-6 mēnešiem. Šie līdzekli palīdzēs gan “uzcelt” biznesu, gan nodrošināt vienmērīgu darbību. Protams, summa, kas tev nepieciešama ir atkarīga gan no Tavas darbības nišas, gan iespējām.
Latvijā daudzi jaunie uzņēmēji dod priekšroku atvērt vienkāršu pakalpojumu sniegšanas uzņēmējdarbību, un ekonomējot uz telpu īri, strādā no mājām, piemēram, šuvējas, manikīra meistares, floristes u.c. rokdarbnieces. Protams, ir arī mājražotāji, kuriem nepieciešamas plašākas telpas, piemēram, koka riteņu ražotāji, vīndari, saldumu ražotāji utt. Jā, šajā gadījumā ir mazliet sarežģītāk, taču ne neiespējami.
Tāpēc, pirms pieņem gala lēmumu par to, ar ko Tu nodarbosies, ko darīsi kā uzņēmējs, iesakām izstrādāt savu ikmēneša ienākumu un izdevumu plānu. Šis plāns Tev palīdzēs noskaidrot, cik liela summa Tev nepieciešama, lai iztiktu vienu mēnesi, kā arī, tas Tev pateiks priekšā, vai Tavs lēmums atvērt savu uzņēmumu, neietekmēs citas prioritātes, piemērām, iegūt praktisku augstāko izglītību. Lai izstrādātu šādu plānu (ienākumu un izdevumu plānu), dari sekojoši:
Jā, izklausās sarežģīti, taču kad sāksi visu rēķināt un skaitīt, viss šķitīs krietni vieglāk un saprotamāk J
Vai Tev sanāca atlikums? Vai Tev izveidojās “lieka” nauda katram mēnesim? Ja jā – ļoti labi. Tagad Tu šo ekonomijas un izdevumu sarakstu vari izmantot, lai noteiktu savas ikmēneša vajadzības naudā. Papildus, šo sarakstu vari izmantot, lai noteiktu, kas un kā mainīsies, ja nākamgad Tavi ienākumi un izdevumi mainīsies.
Var gadīties arī, ka izpētot savas vajadzības attiecībā uz līdzekļu ekonomiju un izdevumiem, pēkšņi atklāsi, ka sava biznesa uzsākšanai Tev trūkst krietna (vai pavisam neliela) naudas summa. Nebēdā! Tā gadās daudziem. Ja esi viņu skaitā, uzskati šo kā pirmo pārbaudījumu savām ambīcijām un gribai.
Ja pēc šī visa Tu atteiksies no saviem nodomiem atvērt savu uzņēmumu, sāc krāt ietaupījumus no alternatīviem ienākumiem. 75% mazo uzņēmēju uzņēmējdarbības sākumā iegulda tikai un vienīgi savus personiskos līdzekļus. Bet, ja nepieciešamā summa pārsniedz visus Tavus ietaupījumus un iespējamos aizņēmumus, meklē sadarbības partnerus, kuri tic Tavai idejai un vīzijai. Vienlaikus iemācīsies pārvaldīt līdzekļus atbilstoši prioritātēm un patiesajām vajadzībām.
Galvenais dari, ej uz priekšu, tiecies pēc sava mērķa. Nožēlot varēsi tad, kad nebūsi neko izdarījis, lai sasniegtu sapni.