Kurš gan nezina teicienu – mūžu dzīvo, mūžu mācies… Mūsdienās tas vairāk nav teiciens, bet gan visīstākā realitāte.
Iemesli, kādēļ jauni cilvēki sāk mācīties augstskolās, ir skaidri kā saulaina diena. Arī pieauguši cilvēki mūsdienās uzsāk studijas līdzīgu iemeslu vadīti – nepieciešama ieņemamajam amatam atbilstoša kvalifikācija, novecojušu zināšanu atsvaidzināšana un papildināšana, pārkvalificēšanās, jauna biznesa uzsākšana, atgriešanās darbā pēc ilgstoša bērna kopšanas atvaļinājumu utt., katram šie iemesli ir ļoti individuāli. Tomēr, lai cik drosmīgi mēs ikdienā nebūtu, lielākā daļa pieaugušo baidās uzsākt studijas savā vecumā. Saki, tā nav? Pētījumi pierāda pretējo. Pieauguši cilvēki baidās uzsākt studijas, jo uzskata, ka augstākā izglītība mūsdienās ir sarežģīta, dārga, laikietilpīga, ka viņi neiederēsies jauniešu aprindās, neko nezinās, utt. Tomēr viņi kļūdās. Es pastāstīšu kāpēc un centīšos arī kādu iedvesmot 🙂
Pirmkārt, pieaugušam cilvēkam uzsākt studijas nozīmē stingru laika plānošanu un lielu pašmotivāciju. Šādu lēmumu – studēt vai nē – patiesībā pieņemt bez apkārtējo atbalsta ir visai grūti. Tev ir jāizvērtē, vai studiju procesa laikā varēsi apvienot darbu, ģimeni un mācības, neskatoties uz to, kādu studiju formu izvēlēsies (pilna laika, nepilna laika, tālmācība). Šajā ziņā Tev noteikti palīdzēs augstskolu un koledžu Atvērto durvju dienas, izstāde “Skola”, kā arī par konkrētajām mācību iestādēm sniegtās esošu un bijušo studentu atsauksmes. Ja šo informāciju meklēsi vispasaules interneta meklētājā, noteikti pievērs uzmanību atsauksmes publicēšanas datumam.
Un vēl, atgādināšu, ka bailes no neizdošanās ir tikai katra paša galvā. Patiesībā, pieaugušam cilvēkam apvienot darbu ar studijām ir krietni vieglāk, kā jaunietim, kurš tikko absolvējis vidusskolu. Kāpēc? Jo pieaugušam cilvēkam ir pieredze, apņēmība un princips. Kā arī kauns (ja noslinko, tad pieaugušais vairāk kaunēsies, nekā vienaldzīgais jaunietis) 🙂 Šajā vecumā cilvēks jau saprot, ka neko nedarot, neko nesasniegsi, turklāt Tu mācies sev, nevis citiem.
Otrkārt, studiju maksa. Kā jau minēju iepriekš, tas ir visai svarīgs iemesls, kādēļ pieaugušie bieži vien atkāpjas no sava mērķa. Augstākā izglītība vienmēr ir maksājusi naudu, bet ja vēlies saņemt kvalitatīvu preci, tad attiecīgi arī jāmaksā, vai ne? Vai tad esi kādā veikalā redzējis īstas ādas dīvānu par 100 EUR? Vai jaunu automašīnu, kas vēl stāv autosalona skatlogā par 5 000 EUR? Domāju, ka nē.
Tomēr mūsdienās, kad visapkārt ir tik lielas izvēles iespējas, iespējams arī izvēlēties labāko, bet ne dārgāko! Te atkal lieliski noder internets, Atvērto durvju dienas vai izstāde “Skola”. Un, protams, vienmēr ievāc vairākas atsauksmes.
Arī bailes par vecuma atšķirību dažus pieaugušos var novest panikā. Bailes būt vecākajam kursā patiesībā nozīmē cenšanos atrast iemeslu, kāpēc nestudēt. Mūsdienās tieši studenti pēc 30 augstskolās ir normāla parādība. Tas ir uzskatāmi attēlots arī Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta pārskatā par Latvijas augstāko izglītību (2015). Šādi pētījumi tiek veikti katru gadu un ik gadu vērojams studentu vecumā pēc 39 pieaugums, salīdzinājumā ar studentu skaitu vecumā pēc 18. Tas nozīmē, ka mācīties tiešām nekad nav par vēlu.
Ja pastāv bailes par iespēju neiekļauties kursa kolektīvā, tad jāsaka, ka te galvenais ir nebūt augstprātīgam, bailīgam un neizlikties par to, kas neesi. Centies uzturēt labus un draudzīgus kontaktus ar kursabiedriem, iesaistīties diskusijās, tomēr neuzbāzies ar padomiem. Protams 18 gadu vecumā to izdarīt vieglāk, bet arī Tavam vecumam nav ne vainas, ja vien neesi īgņa 🙂 Augstskolā neviens nav viens, ja patiesi to nevēlas.
Arī mazulis nevar un nemaz nedrīkst būt iemesls, kādēļ jaunie vecāki nevarētu atsākt un uzsākt studijas. Tas ir mīts, ka nav laika. Laiks ir, nav vēlēšanās. Mūsdienās mācību iestādes ir ļoti pretimnākošas, jaunajiem vecākiem piešķirot gan atlaides studiju maksai, gan nodrošinot iespēju daļu studiju programmas apgūt no mājām. Daudzās skolās ir pat izveidotas speciālas bērnistabas, kurās profesionālu cilvēku klātbūtnē iespējams atstāt bērnus, kamēr vecāki mācās.
Tomēr, ja vēl aizvien neesmu Tevi pārliecinājis studēt klātienē, iesaku apsvērt domu studēt tālmācībā, izvēloties e-studijas, kuru laikā Tev nebūs fiziski jāuzturās lekcijās, konkultācijās, semināros u.c. klātienes nodarbībās, jo visas mācības notiek attālināti. Šis studiju veids lieliski der tiem, kuri apzinās sava darba nozīmību un nevar no tā atteikties, laika svarīgumu un, iespējams, ir vienīgais, kurš mājās aprūpē bērnu vai visu laiku ceļo. Visas tālmācības studijas notiek elektroniski – saziņa ar docentiem, nodarbības, ieskaites un eksāmeni. Viss, kas ir nepieciešams – dators un interneta pieslēgums.
Ja vēl aizvien neesi pārliecināts par saviem spēkiem, iesaku sākt sevis apmācīšanu ar bezmaksas online kursiem. Tie ir noderīgi nevien tāpēc, ka tādā veidā papildināsi zināšanas, bet arī spēsi labāk saprast, vai studijas kā tādas Tev ir nepieciešamas. Viena no mājaslapām, kura piedāvā šādus bezmaksas kurus, tai skaitā arī no pasaules prestižākajām augstskolām Mičiganas Universitāte, Stenforda u.c., ir www.coursera.org Lieliska mājaslapa, kurā iespējams “apmeklēt” uzņēmējdarbības, personāla vadības, datorzinību, sociālo zinību u.c. mūsdienās noderīgus kursus.
Izvlēlies savu un veido jaunu nākotni!