vecums nav skerslis studijam - esi veiksmigs
Vecums nav šķērslis studijām!
04.04.2016
Kā būt labam draugam, kad esi ļoti aizņemts - esiveksmigs.lv
Kā būt labam draugam, kad esi ļoti aizņemts
08.04.2016
Rādīt visu

10 veiksmes noslēpumi pieaugušiem studentiem, kuri gadiem nav bijuši skolā

10 ieteikumi pieaugusiesm studentiem kuri atgriezas skola - esiveksmigs.lv
Pin It

Tātad esi saņēmies atsākt vai uzsākt studijas? Apsveicu! 🙂

Mūsdienu konkurētspējīgajā sabiedrībā ikvienam regulāri nepieciešams papildināt savas zināšanas. Vai Tu ej un papildini savu datubāzi, vai Tevi “apēd” jaunāki, zinošāki un erudītāki.

Lai Tev būtu vieglāk no jauna iekļauties studiju procesā un vidē, dosim 10 vienkāršus padomus, lai viss noritētu veiksmīgāk.

 

1. Atrodi īsto

Nesen veiktais pētījums atklāj, ka pieaugušie studenti labprātāk izvēlas tās mācību iestādes, kuras atrodas tuvāk mājām vai viņu darbavietai. Pētījumā atklājās arī tas, ka šie studenti biežāk izvēlas netradicionālās studiju iespējas, piemēram, studijas tiešsaistē (online), neklātienes studijas, tālmācību vai Atvērtās koledžas piedāvātās iespējas. Svarīgi ir saprast, kas ir Tavas prioritātes un izvēlēties piemērotāko pēc atrašanās vietas, izmaksām vai apvienošanas ar citiem darbiem iespējām.

2. Saņem papildu norādījumus

Izvēlies to mācību iestādi, kura Tev palīdzēs acīmredzami ir atsaucīga un pretimnākoša. Šādā skolā Tev būs vieglāks “studiju ceļš”, jo visas kursa darbu prasības izklāstītas detalizēti, saprotami un šeit Tev būs iespēja iegūt kvalitatīvas zināšanas un zinātnisko grādu noteiktā laika periodā. Atsaucīgos studiju atbalsta centros iespējams saņemt visu papildus informāciju, lai students saprastu, kur atrodas, kurp dodas un ko tas prasīs.

3. Iekārto savu mācību vidi

Gluži kā ikdienā strādājot no mājām un pēkšņi pārceļoties uz biroju, atgriešanās skolā pieaugušajam prasa lielākas pielāgošanās spējas videi, kā jauniešiem. Tādēļ, lai mājās mācīties būtu vieglāk, radi ap sevi radošu darba vidi, kas Tevi iedvesmos. Mazliet atšķirīgu no citām vietām, lai Tavs prātam būtu vieglāk pieņemt to, ka ir jākoncentrējas vairāk kā parasti.

4. Izstrādā savu mācību rutīnu

Jā, neizklausās pārāk aizraujoši, tomēr konstantu darbību veikšana, veicina refleksu attīstību. Tas ir tāpat, kā skolēniem, kuri ik rītu ceļas, lai ietu uz skolu, pārnākot mājās pilda mājasdarbus – viņu organisms jau instinktīvi jūt, kad kas ir jādara. Šāda veida rutīna ir arī lielisks palīgs laika plānošanā un citu darbu apvienošanā ar mācībām.

5. Pieņem izmaiņas

Jebkuras nozīmīgas izmaiņas pieaugušu cilvēku dzīvē ietekmē arī darbaspējas, kas nozīmē, ne tikai savu prioritāšu pārskatīšanu, bet arī piespiedu pielāgošanos izmaiņām. Kā jau viesiem, arī Tev ir 24h diennaktī, kuras līdz šim bija izplānotas vienā veidā. Tagad to izmantošana ir jāpārplāno, jo nāk klāt papildu darbi, kas nozīmē, ka dažām lietām Tev tagad būs jāsaka “ne tagad”, “vēlāk”, “pēc tam” utt. Šāda veida patstāvīgā atteikšanās no kaut kā, protams, var novest pie pacietīgas trūkuma, nervozitātes, dusmām uz sevi vai citiem… Tāpēc ir svarīgi pieņemt, ka tagad viss ir mazliet citādāk un ka tas ir uz laiku.

6. Lūdz palīdzību

Supervaroņi ir domāti Holivudai, nevis ģimenēm un studentu dzīvei. Nav vajadzības izlikties par gudrāku, atjautīgāku, enerģiskāku, ātrāku un visādi citādi labāku, nekā esi patiesībā. Jā, ir lieliski, ja visu zini un proti, tomēr agrāk vai vēlāk, visiem kādreiz pietrūkt zināšanu vai spēka kaut ko paveikt, tāpēc nav jākaunas lūgt palīdzību vai padomu. Turklāt, citu iesaistīšana savā mācību procesā, piemēram, ģimenes locekļu, patiesībā ir aizraujoši. Šādā veidā būs iespējams ne tikai vairāk laika pavadīt kopā, kas studējot un strādājot bieži vien paliek otrajā plānā, bet arī izglītosiet viens otru. Arī skolā jautāt pēc padoma citiem nav nekas slikts. Tāpēc jau cilvēki mācās, lai uzzinātu, ko nezina.

Avots: deddit.com

7. Veido kontaktus

Daudziem cilvēkiem noteiktā vecumā ir tieksme sākt izolēt sevi no apkārtējiem. Tomēr viens bonusiem, ko iegūsti atsākot mācīties, ir kontaktu ievākšana. Kā jau saproti, mūsdienās lielākā daļa studentu ir strādājoši, līdz ar to, kursabiedru kontakti vienmēr noder. Turklāt, skolā iespējams satikt tādus cilvēkus, kurus ikdienā nebūtu iespējams nedz sazvanīt, nedz tikties ar viņiem klātienē.

8. Izveido robežas

Jebkuram cilvēkam, lai vai cik liels darbaholiķis viņš/-a būtu ir vajadzīga atpūta. Tieši tas pats ir studijās. Ja skolas laikā Tu mācījies “piespiedu” kārtā, tad tagad studijas ir Tava brīva izvēle. Tu mācies tādēļ, ka vēlies uzzināt ko jaunu, Tu mācies sev. Līdz ar to, nav vajadzības iedzīt sevi izmisumā, jo vairāk nav spēka uzrakstīt kursa darbu. Kad jūti mentālu pagurumu, paņem pauzi, noliec malā savu grafiku, darbs un skola neaizbēgs, ja vienu dienu visam pateiksi “STOP! Man vajag atelpu”.

9. Priecājies par panākumiem

Tāpat kā maziem bērniem ir vajadzīgas uzslavas, tāpat pieaugušam studentam vajadzīgs kāds, kurš pasaka “Malacis!”. Saņēmi labu vērtējumu? Labi noprezentēji savu mājasdarbu? Sekmīgi un veiksmīgi noslēdzās semestris? Nosvini to. Aizej ar ģimeni vai draugiem uz kafejnīcu, nopērc kūku uz mājām pie kafijas, iepriecini sevi un pasaki sev paldies. Tā ir lieliska pašmotivācija.

10. Pielāgojies pēc vajadzības

Pat visstrukturētākais darba plāns nav efektīvs mūžīgi. Izplāno tikai tuvāko nākotni, piefiksējot svarīgākos tālākas nākotnes plānus. Tomēr nepaļaujies uz to, ka viss notiks tieši tā, kā Tev uzrakstīts. Ja kaut kas nenotiek pēc Tava plāna, nesatraucies, neārdies, elpo dziļi un pielāgojies situācijai. It kā pašsaprotami, tomēr kad pieaugušā vecumā, kad ir pierasts, ka viss ir tā, kā iedomājies, ir grūti pieņemt krasās izmaiņas ikdienas ritmā. Iespējams tā pat ir labāk, jo tagad iespējams atradīsi efektīvāku veidu, kā visu izdarīt.

Dalies jaunumos!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.