Vai atceries, kāda bija jūsu draudzība pāris gadus atpakaļ? Kā cimdam ar roku! Taču laikam ejot, kā jau tas mēdz notikt, Tavu lielāko daļu laika aizņem darbs, studijas, ģimene… Simtiem lielu un mazu likstu jūs attālina vienu no otra. Tam ir jāpieliek punkts, jo zaudējot senus draugus, mēs padarām savu dzīvi nabadzīgāku.
Iespējams, kādam šķiet, ka veltīt laiku draugiem ir egoistiski un pilnīgi nevietā, jo tā vietā taču var pavadīt laiku ar ģimeni vai darbā. Tomēr vairāku pētījumu rezultāti parāda, ka draugi ir ļoti svarīga un neatņemama mūsu dzīves sastāvdaļa un no tās nedrīkst atteikties, jo tā ietekmē mūsu emocionālo un fizisko labsajūtu.
Tātad, kā saglabāt draudzīgas attiecības, neskatoties uz mūžīgo aizņemtību?
Lai cik dīvaini nešķistu, bet sanāk kopā lielā kompānijā ir krietni vieglāk nekā tikties aci pret aci. Šāda veida satikšanās tiek plānotas savlaicīgi. Pats gatavošanās process jau liks jums biežāk kontaktēties. Apmeklējot lielus draugu saietus, Tev nebūs jāizvēlas starp ģimeni un draugiem, jo varat tos apmeklēt kopā – būs gan jautri, gan interesanti. Pat ja gala rezultātā šo pasākumu apmeklēs vien puse no ielūgtajiem, tik un tā pasākums būs izdevies!
Ieplānot un noorganizēt vienreizēju tikšanos var būt grūti, it īpaši, ja ikdienā mēs tā jau strādājam līdz tumsai. Tāpēc daudz vienkāršāks risinājums ir regulāras tikšanās reizes, kuras ir daļa no mūsu grafika. Piemēram, kopīga un regulāra interešu pulciņa apmeklējums, vienas ēstuves vai kafejnīcas apmeklējums noteiktās dienās. Lielisks iegansts ir sporta nodarbības – kopīga skriešana, skrituļošana, makšķerēšana un tml.
Mobilie telefoni mūsdienās ir praktiski visiem. Kā teikts kādā TV reklāmā – mēs esam zvana attālumā. Nevariet tikties, piezvaniet – pirms darba, pusdienās, pa ceļam uz mājām, pēc vakariņām. Pat ja uz to brīdi otrā galā neviens neatbild, tas nenozīmē, ka nevēlas runāt, visticamāk nevar. Pārzvanīs vai to izdarīsi Tu. Galvenais ieviest šādu tradīciju vai paradumu – sazvanīties, ja ne katru dienu, tad ik pāris dienas.
… vēstules, mēs agrāk teiktu. Tagad sarakste ar pasta starpniecību nav pārāk ērta. Tāpēc izmanto e-pastu, SMS vai ziņu apraidi sociālajos medijos u.c. saziņas aplikācijās. Bet šo gan tad jāpiekopj biežāk kā zvanīšanu 🙂 Nevajag garus un liekvārdīgus tekstus, galvenais ir atgādināt par sevi. Savstarpējā saziņa tagad ir tik viegla, ka būtu jābūt kauns, to neizmantot.
No vienkāršas informācijas apmaiņas telefonā, plūstoši pārejam uz sociālajiem tīkliem. No vienas puses, tas ir ērts un vienkāršs veids uzturēt kontaktus ar seniem draugiem, klases biedriem, paziņām. No otras puses – sociālie tīkli savā ziņā dzēš draudzību, jo kādā brīdī ierakstu komentēšana, Patīk/Like spiešana var aizstāt komunikāciju ar dzīvu būtni. Atceries – saziņa sociālajos tīklos ir klātienes tikšanos papildinājums, nevis to aizstājējs!
Mēs ne velti raksta sākumā minējām parunu par vienu vecu draugu un diviem jauniem. Mūsdienu straujajā dzīves ritmā, kad ik dienas iespējams satikt lērumu jaunu cilvēku, senie draugi kļūst vērtīgāki. Jaunas iepazīšanās – tas ir lieliski, tā ir jauna pieredze, jauni iespaidi, sajūtas, perspektīvas. Tomēr tas viss nav seno draugu nobīdīšanai malā vērts – pārbaudīts. Kā likums, labāk saglabāt jau sen izveidotu ciešu sadarbību un draudzību, kā veidot jaunu (protams, atkarīgā no situācijas un cilvēkiem 😉 ).
ATCERIES, ka ne katra draudzība var un tai vajag turpināties mūžīgi. Bet ja mums ir tādi draugi, patiesi cilvēki, uzturi ar viņiem kontaktus., tas ir ļoti veselīgi! Saudzē šo saikni. Galu galā, draudzība Tavai karjerai un ģimenei var nozīmēt krietni vairāk nekā Tev šobrīd šķiet. Kritiskā situācijā sens draugs būs pirmais, kurš atsauksies (varbūt pat vienīgais).
Tev noteikti ir viens, divi vai trīs (citiem vēl vairāk) draugi, ar kuriem esi pazīstams jau “100 gadus” un kopā piedzīvots ne mazums. Mēs labprāt uzzinātu, kā jums izdodas uzturēt un “nest cauri gadiem” šo draudzību?