Lai Tev būtu vieglāk uzturēt sevi formā, piedāvājam Tev iedvesmojošas filmas, kā atgādinājumu par mācīšanās (un ne tikai) nozīmīgumu un jēgu.
Dead Poets Society (1989) jeb Mirušo dzejnieku biedrība
Robins Villjams (Robin Williams) atveido netradicionāli domājošu angļu valodas skolotāju vārdā Džons Kītings (John Keating), kurš ar mīlestības dzejas un klasiskās literatūras palīdzību lauž barjeras konservatīvajā Veltonas akadēmijā. Kītings iedvesmo savus studentus izmantot dienu, mest izaicinājumus skolas striktajiem noteikumiem un būt patiesiem – būt viņiem pašiem.
Filma ir emocionāli piesātināta ar tādiem skatiem, kas rada zosādu, it īpaši vieta, kur Kītings rāda saviem studentiem, ko viņš nozīmē viņiem – “Ak, Kapteini, Mans, Kapteini…”. Filma, kas ieguvusi Zelta Oskaru.
The Pursuit Of Happyness (2006) jeb Tiesības uz laimi
Filma “Tiesības uz laimi” ataino satriecošo Krisa Gardnera (Chris Gardner) reālo dzīves stāstu, kurš ar smaga darba un neatlaidības palīdzību ‘uzceļ’ sevi no klaidoņa, kas guļ metro stacijā, līdz miljonāra statusam, kurš dibinājis pats savu brokeru kompāniju.
Nelaižot garām nevienu iespēju un cītīgi mācoties, Kriss strādā pie savām karjeras kāpnēm: būdams parasts medicīnas aprīkojuma pārdevējs viņš kļūst par finanšu ekspertu. Ja ir šāda filma, kas parāda, ka nedrīkst padoties pie pirmās neveiksmes vai neskatoties uz to, cik slikti ir, tad tā noteikti ir jāredz.
Piedāvājam iespēju ielūkoties filmas varoņa Krisa darba intervijā, kurā lieliski redzams, ko tas prasa – ‘tikt augšup’:
Good Will Hunting (1997) jeb Krietnais Vils Hantings
Mets Deimons (Matt Damon) izcili atveido Vilu Hantingu (Will Hunting), 20 gadus vecu matemātikas brīnumbērnu ar skarbu pagātni un tendenci ar iesaistīties ielu kautiņos, kā arī nepatikšanās ar vietējiem likumsargiem. Filma, kuru parāda, kā pēc paša domām neveiksminieks var vērst lietas par labu.
Iedvesmojošākās filmas ainas ir Hantinga terapijas laiks, kuru viņš pavada pie psihologa Sīna (Sean), kuru atveido Robins Viljams (Robin Williams). Šajās ainās mēs beidzot redzam, kā pašaizsardzības siena brūk un ģēnijs parādās.
School of Rock (2003) jeb Roka skola
Šajā filmā, nevaldāmais Džeks Bleks (Jack Black) ir mūziķis, kurš tika padzīts no roka grupas, sāk “spēlēt uz savu laimi” un izmantot radošas pieejas pārrunām. Tā viņš strādāt par skolotāju privātā pamatskolā un panāk, ka nelaimīga klase pārtop īstā roka grupā ar maziem roka dieviem.
Filma netika izvirzīta Zelta Oskaram, tomēr mēs to varam ņemt par piemēru, parādot, kā mācības un mācīšanās var iedvesmot patiesi pozitīvām izmaiņām.
Ieskaties, kā Džeks Bleks pielietot dziesmas spēku: https://www.youtube.com/watch?v=4KJD4aP90YQ
Freedom Writers (2007) jeb Brīvības rakstnieki
Šī filma ir balstīta uz patiesa stāsta. Iedvesmojoša stāsta. Filma ir par Erinu Grunvelu (Erin Grunwell), skolotāju, kura ienāca ne tik vieglajā skolā ar unikālu mācīšanas metodi. Erina atlasīja grupu ar vidusskolēniem, kuriem ir grūtības ar komunikāciju un uzvedību, lai tos ‘paceltu’ un viņi kaut ko sasniegtu dzīvē.
Erinas lomu spēlē Hilarija Svanka (Hilary Swank), kuru veic iespaidīgu darbu, parādot, kā sieviete, ieņēmusi prātā vienu domu spēj mīlēt izglītību. Ir brīnišķīgi skatīties, kā mainās skolēnu dzīves un likteņi, tiklīdz viņi iegrimst mācībās.
Apskaties šo filmas ainu, kurā Migels lasa skaļi no savas dienasgrāmatas, tādā veidā demonstrējot mācību spēku.
Līdzīga filma ir “Dangerous minds“(1995).
Stand and Deliver (1988)
Vēl viena iedvesmojoša filma, kas ir balstīta uz patiesiem stāstiem. Filmas galvenais varonis Džeimijs Eskalante (Jamie Escalante) pamet savu darbu, lai skolā ar sliktu reputāciju un ļoti sarežģītiem jauniešiem mācītu matemātiku un disciplīnu. Pēc divu gadu mācību kursa, Eskalante sasniedz savu mērķi, izceļot savu skolēnus no neveiksmēm un sasniedzot veiksmi; augstākais emocionālais punkts šajā filmā ir, kad viņa skolēni paši saviem spēkiem nokārto matemātikas eksāmenu.
Konkrētā filma parāda, kā akadēmiskie sasniegumi var būt balstīti ne tikai uz skolēnu apkārtējo visi vai viņu neveiksmēm. Filma parāda katra plašās iespējas, neatkarīgi no tā, kas viņiem tika teikts pagātnē.
Ar šo rakstu, vēlējos Tev parādīt, ka mācīšanās var būt un ir viegla, ja vien atrodi savu nišu, savu iedvesmas punktu vai personu, kas Tev palīdz kustēties uz priekšu.