Mēs visi dievinām brīvdienas, baudīt bezrūpīgo un laiski pavadīto laiku. Tomēr lai cik grūti nebūtu no vienas domas vien, pirmdienas pastāv. Iespējams tas nav patīkamākais brīdis un diena, kuru gaidīt ar sajūsmu, dažiem var pat sākties depresija, no domām vien. Šim faktam piekrīt praktiski visi.
Statistiski, tieši šajā dienā visvairāk arī notiek visādi nelāgi gadījumi: kāds saslimst, kādu atlaiž, kādam apavi saplīst, kāds apmaldās trijās priedēs. Rodas jautājums, vai tā maz ir pirmdienas vaina? Patiesībā šis stereotips ir radies visai tālā pagātnē, kad pirmdiena sākās nevis kā pirmā nedēļas diena, bet arī pirmā darba diena. Gandrīz kā mums, tikai tajā laikā nebija maiņu grafika.
Agrāk liksies gulēt – vieglāk būs piecelties. Kā likums, svētdienas vakaros, protams, nav vienkārši aiziet gulēt agrāk, jo ir taču jānoskatās visi seriāli, jāizlasa iesāktās un pusratā atstātās grāmatas, jāpavada laiks ar ciemiņiem. Gala rezultātā, neizgulēšanās, kas arī veicina slikto garastāvokli nākamajā dienā. Risinājums viens – svētdienās negulēt līdz pusdienlaikam jeb līdz branča laikam, mosties un izlīst no gultas agrāk, lai diena būtu efektīvi izmantota.
Atrodi savu pozitīvisma frekvenci. Pamostoties pirmdienas rītos, neslēdz iekšā TV vai radio. Iemesls vienkāršs – masu mediji parasti stāsta, kas slikts ir noticis pa nakti, pagājušajā nedēļā un kas mūs sagaida. Vai neesi ievērojis, ka lielākoties rāda tikai negatīvas ziņas? Labāk dodies uz darbu vai skolu ar savas iemīļotākās mūzikas pavadījumā.
Sāc laicīgi gatavoties pirmdienai… jau piektdien. Pēdējās darba dienas otra puse parasti atšķiras ar mazu darba aktivitāti, bieži vien vieglprātību un pacilātību, kas liek piemirst par ASAP darbiem. Pamēģini šajā laika posmā izdarīt ko savā labā, kas Tev atvieglos pirmdienu: uzkop savu darba vietu, sakārto papīru kaudzi un/ vai visu citu ar ko Tu strādā un pašlaik atrodas haosa vidū, un visbeidzot sastādi pirmdienas darba plānu, tādu kā mini stratēģiju. Noskaņojies uz izdošanos.
Iemīli savu darbu. Lai mierīgi izturētos pret pirmdienu (un citām darba dienām, atkarībā no tā, kad Tev sākas darbs vai skola), vajag vienkārši iemīlēt savu darbu un to, ko Tu dari. Ja tas nav iespējams, tad šķiet, nav jāsaka priekšā, kas ir jādara. Tomēr šī treniņa seanss spēj darīt brīnumus. Pacenties iedomāties, ka Tu mīli savu darbu. Pāris reizes pie sevis (var arī skaļi) noskaiti: “Es mīlu savu darbu,” – un pacenties, lai izklausās patiesi.
Nevajag pārcensties un pārvērst uzdevumus super-misijās. Ja uzstādīsi sev neizpildāmus vai ļoti grūti izpildāmus uzdevumus jau pirmajā dienā, viss, skaiti Tev visa nedēļa ir stresa pilna.
Visam ir savs laiks un vieta. Darbā domā par darbu, mājās par mājas lietām, brīvdienu plāniem utt. Iemācies koncentrēties tikai uz to, ko dari konkrētajā brīdī. Šāda koncentrēšanās palīdzēs saglabāt gan enerģiju, gan spēku pārdzīvot pirmdienu. netici? No sākuma izmēģini.
Sākot darbus pirmdienā, sāc ar tiem grūtākajiem, sarežģītākajiem, lai jau uz vakarpusi paliktu ātri un viegli izpildāmie darbi, kas, starp citu, visu atvieglo, un apziņai arī vieglāk. Tikai nekādā gadījumā nesāc no otra gala, pretējā gadījumā pārliecināsies, ka darba dienu, pirmdienu, noslēgt ar smagiem uzdevumiem nozīmē vēl vairāk ienīst šo dienu.
Nekādas kavēšanas. Pacenties nekavēt jau pirmajā darba vai skolas dienā. Visu nepieciešamo sagatavo jau iepriekšējā dienā vai vakarā, lai rītā “skrējienā” nekas netiktu aizmirsts vai sabojāts (apliets, saplēsts, nosmērēts un tml.)
Pēdējais, bet ne mazāk svarīgais ieteikums, ir sākt pirmo darba nedēļu pieklājīgā izskatā: izvēlies kādu efektīgu kostīmu, žaketi vai apavus, piedomā pie matu sakārtojuma, ieskauj sevi mīļāko smaržu mākonī (tikai nepārcenties!). Cerot uz kolēģu vai studiju biedru komplimentiem (arī vīriešiem izsaka komplimentus 😉 ), ar prieku skriesi uz darbu vai skolu pat visiem netīkamajā pirmdienā.
Tomēr, lai cik ļoti mums gribētos aizbēgt no pirmdienas vai to izdzēst no kalendāra, tas nav iespējams. Tās vietā nāktu cita, kuru tik un tā pēc brīvdienām ienīstu vienlīdz stipri. Kā saka: ja ārā ir negaiss, iemācies dejot lietū 🙂