Mācību vielas apgūšana
04.11.2015
kur meklet profesiju
3 galvenās lietas, kas jāzina meklējot ‘savu’ profesiju
11.01.2016
Rādīt visu

10 soļi, kā atklāt savus talantus

mani talanti
Pin It

Mēs, tik saprātīgās būtnes, uztveram sevi samērā sarežģīti. Jautāsi, kāpēc? Tāpēc, ka ironiskā kārtā mēs neredzam paši sevi no malas, kā arī tāpēc, ka mēs esam pietiekami akli, vai arī slinki, lai saredzētu savus talantus, kas citiem no malas ir tik acīmredzami. Viens no iemesliem ir tas, ka tiklīdz kāds pasaka, ka mums kaut kas labi sanāk, padodas, mēs uzreiz reaģējam noliedzoši ar “Ai, nu beidz!”. Vismaz lielākoties. Vēl viens iemesls ir sava talanta neizzināšana, jo baidāmies apdedzināties ar neveiksmi vai neizdošanos. Tāpēc samērā bieži lietās un vietās, kur mums šķiet, ka esam slikti un nekam nederīgi, patiesībā, esam lieliski!

Lasi tālāk un uzzini, kā atklāt sevī snaudošo talantu.

Padomā par sevi

Atver prātu un izrāpies no kastes, jo, visticamāk, Tu pat neapzinies talantu/-us, kas Tev piemīt, ir attīstāmi un reāli izmantojami. Iesaku Tev apsēsties kādā omulīgā vietā, kur jūties ērti un netraucēti, un izskatīt visas iespējas ar ko Tu varētu nodarboties, kas Tev patīk, kas sanāk un izvērtēt, vai Tu to vari sākt darīt. Ļaujies fantāzijas lidojumam. Šeit, protams, ir jāņem vērā arī finansiālais stāvoklis, jo bieži vien, lai attīstītu savu talantu, par to ir jāmaksā – skolotājam, īre vietai, kur attīsties, darbojies, iespējams būs jāmaksā arī par nepieciešamo ekipējumu, aprīkojumu utt.

Tomēr ir arī bezmaksas talantu attīstīšanas iespējas, piemēram, perfekta emociju nolasīšana no cilvēku sejām vai kustībām  – tas neprasa naudu, jo mūsdienās nepieciešamo informāciju var iegūt gan grāmatās (gan online, gan bibliotēkās), gan internetā. Praktizēties vari uz saviem līdzcilvēkiem – draugiem, radiem, paziņām, kaimiņiem, kolēģiem, skolasbiedriem.

Atskaties uz savu pagātni. Lietas, kas dara Tevi laimīgu arī var attīstīt talantu, vai pat būt Tavs izcilais talants, kuru neapzinies. Uzdod sev jautājumus: “Par ko man ir vislielākais prieks no visa paveiktā?” vai “Par ko es biju lepns, bet citiem bija vienalga?” Viens veids, kā atklāt pagātnes talantus ir domās atgriezties bērnībā – atcerēties, kāda tā bija, ar ko nodarbojies, kas Tev patika, par ko sapņoji kļūt un par ko Tevi slavēja apkārtējie. Dažreiz tas palīdz atklāt talantus, kas ir aizmirsti. gadās arī tā – kas ir padevies bērnībā, ne vienmēr ir sakritis ar vecāku skatījumu uz tavu nākotni, līdz ar to, dažām lietām tika teikts “Nē”.

Otrs veids, kā izzināt sevi un savus talantus, ir atskatīties uz brīžiem, kas Tev ir bijuši patiesi izaicinājumi. Mēģini atcerēties sarežģītas situācijas, ar kurām tajā mirklī Tev šķita, ka netiksi galā. Veids, kā tiki ar visu galā, piemēram, radoša domāšana, sadarbības partneru piesaiste, tehniski aprēķini, lieliska stresa noturība brīdī, kad citi krita panikā utt., arī var būt Tavs slēptais talants.

Padomā, kas tev patīk. Arī lietas, kas Tev sagādā prieku var palīdzēt izkristalizēt tavu talantu vai talantus. Padomā, ko Tev patīk darīt visvairāk, bet kam ikdienā varbūt neatliek tik daudz laika, kā gribētos. Vai no apkārtējiem par sev iemīļotu nodarbi saņem komplimentus? Vai kādreiz tev ir lūguši palīdzību lietā, kur tikai tu vari palīdzēt? Varbūt pie Tevis ir nākuši ar padomu? Tad nu lūk, lietas, kuras šķiet tik pašsaprotamas, bet Tev “iet no rokas” arī ir Tavs talants.

Izvērtē lietas, kuras Tev padodas. Un šeit ir liela atšķirība – lietas, kas tev sagādā prieku un lietas, kas Tev vienkārši padodas, nebūt nav viens un tas pats. Iespējams tev šķiet, ka tikai tas, ko tev patīk var būt Tavs talants, tāpēc ir svarīgi atcerēties, ka lietas, kuras Tev šķiet garlaicīgas, neinteresants un nemaz nesaista, bet to izpilde Tev padodas tik labi kā nevienam, arī ir Tavs talants. Galvenais ir atrast īsto pieeju, kā šo briesmīgi neinteresanto padarīt aizraujošu, saistošu un sirdij tīkamu nodarbi.

Atceries brīžus, kad Tev ir veicies labāk par visiem. Atsauc atmiņā tos brīžus, kad Tu dzīvē biji patiešām veiksmīgs – pirmā vieta kādā olimpiādē, kas Tev nesagādāja nekādas grūtības, izcīnīta pirmā vieta stafetes skrējienā, esi bijis labākais kūku cepējs utt. Atceries visus brīžus, kad esi bijis par sevi lepns (pat ja neesi ieņēmis pirmās vietas). Šāda gremdēšanās atmiņās Tev parādīs tos talantus, kas Tev jau pieder, bet esi vienkārši piemirsis.

Uzraksti par sevi stāstu. Šis vingrinājums parādīs ne tikai Tev jau piemītošos talantus, bet arī tos, kurus būtu ieteicams attīstīt. Raksti par to, kāds Tu biji, kad biji mazāks, par to, kas Tev sagādāja prieku pirms vai pēc skolas nodarbēs, par to, kas ir/ bija Tavi mīļākie mācību priekšmeti. Tālāk uzraksti par pieaugšanu. Neaizmirsti stāstā iekļaut arī nākotnes plānus un to, ko Tu gribētu darīt.

Šis vingrinājums atklāj Tavas prioritātes un liek padomāt par to, kas Tev patiesībā ir svarīgs.

Kā arī atklāj, ko patiesībā Tu vēlies sasniegt dzīvē, un palīdz saprast, kurus talantus Tev nepieciešams attīstīt, lai sasniegtu visu, ko vēlies.

Skats no malas. Ja Tev galīgi neizdodas novērtēt sevi ar kritisku aci, palūdz, lai kāds cits no malas pastāsta, kas Tev padodas vislabāk, kas nē, kas ir Tavas stiprās puses un kur viņš vai viņa redz tevi nākotnē. Parasti apkārtējie ir atsaucīgi un ar prieku dalās savos novērojumos.

Dzīves pieredze

Pirmkārt, atvēli sev telpu. Lai atklātu savu talantu, Tev nepieciešama vides maiņa. Kāpēc? Jo, ja pēc skolas vai darba atlikušo dienas daļu pavadi uz dīvānā pie TV vai datora, tad nekāda atklāsme par tevi nenāks, neko jaunu par sevi neuzzināsi. Šādos gadījumos Tavs lielākais talants būs profesionāla vārtīšanās pa dīvānu un sērfošana internetā (kas dažos gadījumos arī tiek uzskatīts par talantu).

Kamēr zvilni uz dīvāna, padomā par to, kas Tev ir svarīgāk – kaut ko sasniegt dzīvē vai noskatīties vēl vienu seriālu. Sakārto savas prioritātes, “nogriez” to, kas iznieko tavu laiku un sāc kustēties. Tikai darot, Tu sasniegsi vairāk. Varbūt kļūdīsies, tomēr zināsi, ka tā darīt nevar.

Audz palīdzot citiem. Ja Tev ir laba telpas izjūta, palīdzi kādam, kam nepieciešams iekārtot dzīvesvietu vai biroju. Teiksi “Man nav gaumes izjūtas”, nekas, toties Tev ir spēja izplānot, kur kas atradīsies, lai maksimāli efektīvi izmantot telpu. Ja esi labs stāstnieks, palīdzi kādam uzrakstīt referātu, eseju, kursa darbu utt. Ja Tev padodas tehniskas lietas, palīdzi kādam salabot auto, saskrūvēt mēbeles, sataisīt māsai fēnu. Izmanto savas spējas, palīdzot apkārtējiem, un Tu pat nemanīsi, kā esi kļuvis par profesionāli savā nozarē, kas šobrīd vēl ir hobijs, bet jau vēlāk var pāraugt nopietnā biznesā.

Šādi Tu vari ne tikai attīstīt jau esošās spējas, bet arī iemācīties kaut ko jaunu, piemēram, palīdzot kaimiņam apstrādāt vecu mēbeli, iemācīsies restaurēt senas lietas.

Ceļo. Apkārtējās pasaules izzināšana ir lielisks veids, kā gūt dzīves pieredzi. Šajā laikā Tu iepazīsi ne tikai dažādus cilvēkus, kultūras, bet arī pats sevi. Izbaudīt visu uz savas ādas ir krietni vērtīgāk, nekā tikai klausīties apkārtējo padomos un viedokļos.

Pat ja ceļojuma laikā Tev būs jāsaskaras ar grūtībām, tas sniegs pieredzi, kuru, iespējams, nevarēsi gūt nekur citur. Visticamāk, šāds “pārbaudījums” atklās ko jaunu par Tevi un Tev piemītošo, bet vēl slēpto talantu.

Dalies jaunumos!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.