Karjeristi - tadi vini ir
Karjeristi – tādi nu viņi ir
19.02.2016
11 veidi ka klut laimigakam
11 vienkārši veidi, kā BŪT LAIMĪGAM KATRU DIENU
03.03.2016
Rādīt visu

10 mācības, kuras jāapgūst katram praktikantam

Pin It

Prakses var būt izcilas vietas, kur iespējams apgūt nepieciešamās prasmes un zināšanas arī cilvēkiem, kuri jau ir absolvējuši koledžas, augstskolas, universitātes, kā arī tiem, kuri vēl nav izvēlējušies savu tālāko studiju ceļu, respektīvi, skolēniem.

Pāris dienas vai mēnesis attiecīgajā uzņēmumā vai iestādē, un Tu sapratīsi – tas ir Tavs vai nav, vai izvēlētais/ plānotais karjeras ceļš ir Tev piemērots, vai Tu patiešām to vēlies.
Prakse ir arī izcila vieta, kur attīstīt savas prasmes, iegūt jaunas iemaņas un zināšanas reālā vidē un no praktiskiem speciālistiem.

1. Negaidi zelta podus par darbu par labu darbu

Ja Tu labi dari savu darbu un pildi visus pienākumus, tas, pirmkārt, glaimo pašam sev, tomēr no priekšniecības Tu uzslavas varētu saņemt pēc mazliet ilgāka laika. Tāpēc, Tev ir jāiemācās, ka tāpat kā dzīvē, arī darbā Tu nesaņemsi apbalvojumu par katru labi izdarītu darbu. Tas gan nenozīmē, ka Tu slikti strādā vai, ka Tevi neievēro, cilvēki vienkārši ir aizņemti ar savām lietām un reti, kuram ir laiks pienākt, paspiest Tev roku, uzsist uz pleca un kopā notiesāt kūku. Pašmotivācija ir Tava veiksmīgas karjeras atslēga, nevis paļaušanās uz citiem, kas iet Tev līdzās un nereti ir arī Tavi konkurenti.

2. Neesi sažuvusi vīnoga

Pozitīva attieksme aizvedīs Tevi krietni tālāk nekā pesimistiska. Esot pozitīvam, Tu arī apkārtējos raisīsi gaišas emocijas un tas Tev palīdzēs brīdī, kad būs nepieciešama kolēģu palīdzība. Ar tādu pozitīvu attieksmi arī strādāt ir krietni vieglāk. Nopietni. Pienākumu veikšana ar gaišām un motivējošām domām, palielina arī Tavu pašvērtējumu un padara darbu patīkamāku (ja vien Tu nestrādā savā sapņu darbā un uztver to kā hobiju vai dzīvēs neatņemamu sastāvdaļu). 🙂

3. Tīkls, tīkls, tīkls!

Mēs arvien biežāk to vien dzirdam, cik internets ir svarīgs, un tas ir tiesa. Nekad nav par vēlu sākt veidot savu PROFESIONĀLO profilu sociālajos tīklos, piemēram, tādā kā Linkedin. Mūsdienās arvien biežāk un vairāk cilvēki atrod viens otru tīklā, nevis uz ielas vai draugam palūdzot kontaktus. Dažbrīd, šādas vietnes “nostrādā” pat labāk, kā Tevis aizsūtītais CV, jo ikreiz kā Tev parādās kāda jauna prasme vai iemaņa, Tu vari to ielikt tīklā un to uzreiz redzēs “īstie” cilvēki. Šeit Tu lieliski vari spodrināt savu tēlu. Nekad nevar zināt, kurā brīdī un vietā pēkšņi būs vajadzīgas tieši Tavas dotības.

4. Sazinies un kontaktējies

Tiklīdz Tava prakses ir beigusies, neaizmirsti par šajā laikā iepazītajiem cilvēkiem un pacenties sazināties ar viņiem kaut reizi trijos mēnešos. Sazinies ar viņiem sociālajos tīklos, sazvanieties vai, ja esat patiesi satuvinājušies, aizej ciemos. Vārdu sakot, ik pa laikam atgādini viņiem par sevi.

5. Esi punktuāls

Punktualitāte ir neticami svarīga lietā visās dzīves jomās. Iedomājies, kā es Tevi uztveršu, ja Tu patstāvīgi kavēsi darbu vai projektus nodosi pēc termiņa beigām. Ja laika plānošana ir Tavs lielākais klupšanas akmens, prakse ir laiks, kad pie tā piestrādāt.

6. Esi nozares entuziasts

Zini, ir starpība starp kaitinošu praktikantu, kurš visiem krīt uz nerviem ar savu čīkstēšanu par nenozīmīgu darbu veikšanu un praktikantu, kurš nāk ar smaidu un ar entuziasmu pilda pienākumus. Tas, ka Tu izrādi aizraušanos ar konkrēto nozari, zinot jaunākos sasniegumus, aktuālos jaunumus, ir lieliski un to novērtē pozitīvi! Tādā veidā Tu pierādi, ka esi ne tikai erudīta personība, bet arī neformāli pasaki paldies par tieši to prakses vietu, Tev būs labas attiecības ar priekšniecību, kuras atstās ilgstošu pozitīvu iespaidu, kas Tev noteikti noderēs nākotnē (kā jau reālam tā uzņēmuma darbiniekam vai sadarbības partnerim – izlemt Tev).

7. Mīli mācīšanos

Uzdod daudz jautājumu un pieraksti jēdzīgas lietas. Prakse tā ir mācību periods, tikai citā vietā, tāpēc centies no šī laika paņemt pēc iespējas vairāk, centies pēc iespējas biežāk iesaistīties prakses vietas projektos. Saki – neņem? Uzprasies! Tev no šī laika ir jāpaņem pēc iespējas vairāk zināšanu par konkrēto nozari, preci, pakalpojumu, uzņēmumu un viņa konkurentiem. Tici man, tā nav algebra, tas viss kādreiz noderēs 😉

8. Nenoniecini garlaicīgus darbus

Visticamākais, Tu kā praktikants , būsi nokraukt ar ne visai interesantiem un garlaicīgiem darbiem, kurus neviens nevēlas darīt, piemēram, savadīt datus sistēmā, atrast un apkopot informāciju, utt. Tomēr, visi kādreiz ar kaut ko sāka, tāpēc, pieciet mazliet, parādi, ka vari tikt galā ar jebko un tas Tev nesagādā problēmas. Šādi saņemsi uzticību un nopietnākus darbus.

9. Izvērtē savus plānus

Ja Tev nepatīk sava prakses vieta un Tu to zini pavisam skaidri, tad zini arī šo – tā nav tava darbības joma. Es to uzskatītu, kā iespēju pāršķirt jaunu lapu kladē un sākt stāstu no jauna. Jo, labāk ar izvēli kļūdīties tagad, nekā to saprast pēc 10 darba gadiem, neīstajā uzņēmumā vai iestādē. Tāpēc Tavas iespējas: palikt tajā pašā darbības jomā, bet nomainīt uzņēmumu vai nomainīt darbības jomu, bet palikt tajā pašā uzņēmumā (cits amats).

 

10. Priecājies par sevi

Prakses laikā var gūt ļoti daudz prieka, tāpēc atslābsti, iepazīsti komandu, darba vietu un vidi, un izbaudi visu, ko Tev sniedz šī unikālā iespēja.

Dalies jaunumos!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Šajā vietnē surogātpasta samazināšanai tiek izmantots Akismet. Uzziniet, kā tiek apstrādāti jūsu komentāru dati.